Magyar művészet
A művészet története - 16. kötet
A művészet története sorozat részeként a magyarországi művészet történetét dolgozza fel ez a kiadvány a honfoglalástól napjainkig. Olyan neves szerzők szövegeit tartalmazza, akik évtizedes kutatói, muzeológusi, kiállításrendezői, vagy előadói gyakorlattal tekintenek az adott korszakra. Szövegeikben friss szempontok mentén, esetenként a megszokott kategóriáktól elrugaszkodva tárgyalják az egyes stílusok művészetének legfőbb jellegzetességeit, áramlatait.
Szakács Béla Zsolt tökéletes áttekintést ad a középkori Magyarországon irányadó művészeti elvek sokaságáról, végig szem előtt tartva a legújabb kutatási eredményeket. Mikó Árpád 2009 tavaszán megjelent monográfiájának tanulságait összefoglalva tekinti át a reneszánsz hazai emlékeit, mintegy előző kötetét kiegészítve a változatos illusztrációs anyaggal. A barokk közel két évszázadának művészetét a kronologikus szempontokat tematikusokkal (Vallásos képzőművészet, Világi műfajok) ötvözve nyújt Jernyei Kiss János frappáns bevezetést a stílus legszínvonalasabb hazai teljesítményeibe. Ugyancsak tematikus áttekintések (tájképek, a csendélet 20. század eleji újjáéledése, történeti képek, portrék) mentén rajzolja meg az 1800-tól 1948-ig tartó másfél évszázad történetét Bellák Gábor, miközben az őket megillető jelentőséggel tárgyalja a 20. század elején virágzó iparművészet, fotográfia és sokszorosított grafika eredményeit is.
Keserü Katalin a legnagyobb kihívást jelentő feladattal, a kortárs művészet összegzésével zárja a kötetet. Akárcsak a többi szerzőnek, számára is a főbb tendenciák, emblematikus jelenségek központba állítása volt a feladata, hiszen az igen szűk. A kötet rövid fejezetekre tagolt, tömör, informatív szövegek révén vezet végig a magyarországi művészet történetén. A sorozat jellegzetességeit megtartva, a tárgyalást alkalmanként egy-egy jellemző műalkotás (együttes) részletesebb elemzése, valamint egy-egy nagyobb témakör/új műfaj stb. átfogóbb ismertetése szakítja meg. A kötet végén található glosszárium segít eligazodni a terminológiában, a kronológia pedig a legfontosabb történelmi és kulturális események kontextusában ad áttekintést a művészet kiemelkedő dátumairól.
A szövegekhez hasonló érdekességekkel szolgál a hozzávetőleg 400 illusztrációból álló képanyag. A középkor művészetéből például olyan ritkaságokat, újonnan feltárt emlékeket reprodukál a kötet, mint a néhány éve megtalált bizerei padlómozaik, a soproni Kecske-templom idén megtisztított oszlopfője, a felvinci bizantinizáló Keresztlevétel-freskó, vagy a Szent László-legenda olyan erdélyi falképciklusai, mint a homoródkarácsonyfalvai és a székelyderzsi.